Poslednjih pet godina, a u zadnje dve godine širom Srbije, ali i celog regiona niču plantaže najbrže rastućeg drveta na svetu – paulovnije, koga već odavno mnogi smatraju i drvetom budućnosti. Paulovnija je listopadno drvo a koje se može već dobro unovčiti nakon četiri do sedam godina. Početna ulaganja su minimalna, sadnica uopšte nije skupa u odnosu na neke druge biljke koje su bile jedno vreme aktuelne.
Sadnica paulovnije je najvažnija
Ali da bi se sve brzo vratilo i da bi mogli da ostvarite zavidan profit, morate imati sadnice koje su sigurne, da nisu zaražene virusom. Zato ne treba da kupujete seme koje se prodaje pa da sami proizvodite rasad, već rasad paulovnije treba kupovati u proveremnim rasadnicima kao Florand iz Subotice.
Ne traba zanemariti činjenicu da je napravljen hibrid koji može da opstane kod nas, mora biti otporan na visoke i niske tempertaure. Takav hibrid se proizvodi isključivo in vitro tehnologijom koja je jedina sigurna proizvodnja. Biljke se na taj način oslobađaju od virusa, a osigurana je i prava stabljika i brz rast. Moram da napomenem da biljke proizvedene in vitro metodom nisu genetski modifikovani organizmi (GMO). Sađenje paulovnije sa sadnim materijalom koji je dobijen iz sjemena je besmisleno, a i u mnogim zemljama zabranjeno, jer su to, uglavnom, invazione vrste koje mogu da ugroze domaću floru.
Osim ulaganja u sadnicu i navodnjavanje prve dve godine nema više ulaganja. Paulovnija se sama podmladjuje i ponove kreće iz posečenog panja. Paulovnija ua svakom pogledu predstavlja drvo budučnosti, ali samo hibrid i sorta koja invazivna.